Jesteśmy stworzeni na obraz Boga. On stworzył świat przez swoje Słowa. Nasze słowa również zawierają moc i z pewnością mają znaczenie. Czego możemy się na ten temat nauczyć i w jaki sposób możemy przybrać najlepszy możliwy stosunek do mocy słów?
Zaczniemy od negatywnego przykładu. Przeczytaj Księgę Rodzaju 31,19-35.
Jakub chce opuścić swego wuja Labana, jednak nie ma odwagi, aby to zrobić. Z tego powodu wyjeżdża potajemnie, zabierając wszystko, co do niego należy. Jego najmłodsza (i najukochańsza) żona Rachela kradnie kilka z bożków Labana, o czym Jakub nie wie.
Laban chce rozstać się we właściwy sposób i dlatego podąża za Jakubem. Kiedy go znajduje, oskarża Jakuba o kradzież bożków. Ten reaguje w złości, mówiąc:
(32) Natomiast ten, u którego znajdziesz bożki swoje, niech umrze!
Księga Rodzaju 31,32 (BW)
Jakub nie wiedział, że Rachela ukradła bożki. Mimo to niedługo później to właśnie jego ukochana Rachela umarła, rodząc ich syna (Ks. Rodzaju 35,16-18).
Nasze słowa mają moc błogosławienia i przeklinania. Słowa mogą mieć różne znaczenie, ale z pewnością nie są puste – mają pozytywny albo negatywny wpływ. Jakub mówi o tym w następujący sposób:
(8) Natomiast nikt z ludzi nie może ujarzmić języka, tego krnąbrnego zła, pełnego śmiercionośnego jadu. (9) Nim wysławiamy Pana i Ojca i nim przeklinamy ludzi, stworzonych na podobieństwo Boże; (10) z tych samych ust wychodzi błogosławieństwo i przekleństwo. Tak, bracia moi, być nie powinno.
List Jakuba 3,8-10 (BW)
Na szczęście nasze słowa nie zawsze mają taki dramatyczny wpływ! Nie jest to spowodowane brakiem mocy w nich, ale tym, że Bóg chroni nas od samych siebie. Uważajmy więc na to, co mówimy!
Osoba, która mówi w pozytywny sposób o innych, błogosławi ich. Bóg dał ludziom duży wpływ, aby błogosławić, szczególnie w kontekście rodziny. Możemy znaleźć tego przykłady w Księdze Rodzaju 27,1-24 i 27,34-38.
Izaak podejrzewał, że za niedługo umrze i chciał pobłogosławić obydwu swoich synów. Najstarszy miał dostać najlepsze błogosławieństwo. Z tego powodu Izaak wysłał Ezawa, aby upolował dla niego zwierzę i przygotował posiłek. Mama Ezawa słyszała o tym i chciała, aby jej najmłodszy syn, Jakub, otrzymał to błogosławieństwo. Później obmyśliła przebiegły plan i zamiast Ezawa, Jakub został pobłogosławiony przez ich ojca.
Gdy tylko Ezaw dowiedział się o tym, bez względu na sytuację poprosił ojca o błogosławieństwo. Odpowiedź jego ojca miała duże znaczenie.
(37) A Izaak odpowiedział i rzekł do Ezawa: Oto ustanowiłem go panem nad tobą i dałem mu za sługi wszystkich pobratymców jego, zapewniłem mu zboże i wino; cóż więc mogę jeszcze dla ciebie uczynić, synu mój?
Księga Rodzaju 27,37 (BW)
Błogosławieństwo, które Izaak złożył na Jakubie miało ogromny wpływ na jego przyszłość. Tego błogosławieństwa najwyraźniej nie dało się odwołać. Kolejną ważną rzeczą jest fakt, że miało ono wpływ również na przyszłość jego brata, ponieważ musiał on później dać sobie radę, posiadając mniej.
Powinniśmy być zmotywowani, aby w naszych rodzinach błogosławić nasze dzieci, codziennie, dużymi i małymi rzeczami. Bóg to ceni i włącza w to swoje Imię (por. Ew. Mateusza 16,19).
Słowa do rozważenia
Bóg w swoim Słowie często daje nam wskazówki, w jaki sposób powinniśmy mówić. Dzieje się tak, ponieważ nasze słowa mają wielki wpływ na nas samych, na tych, do których mówimy oraz tych, o których mówimy. Wskazówki ze Słowa Bożego zapobiegają plotkowaniu (mówieniu źle o innych). Nie jest też dobrze umniejszać innych przez słowa. Używaj każdej możliwości, aby dobrze mówić o innych! To Bóg daje nam tę umiejętność. To z kolei umocni naszą rodzinę.
Dawid modlił się w Psalmie 19, aby jego słowa i myśli zawsze cieszyły Pana.
(15) Niech znajdą upodobanie słowa ust moich i myśli serca mego u ciebie, Panie, Opoko moja i odkupicielu mój!
Psalm 19,15 (BW)